Ošetřování beze stresu, bezpečně a s porozuměním
Vztah
Péče o zdraví vašeho zvířete může být nástrojem pro budování vztahu a důvěry
Komunikace
Naučte se naslouchat svému zvířeti a efektivně s ním komunikovat
Spolupráce
Najděte ve svém zvířeti ochotně spolupracujícího partnera
Cooperative care je péče o zvířata založená na jejich vědomé a dobrovolné spolupráci. To se zvířata učí prostřednictvím pozitivní motivace - tréninku bez nátlaku a za pomoci odměn, kde můžeme dát zvířatům prostor pro to, aby s námi komunikovala případný strach, nebo diskomfort a aby postupně získávala důvěru ke spolupráci s člověkem.
Jak vypadá trénink ke spolupráci
Naučte se ošetřovat zvířata beze stresu
Online vzdělávání
Behaviorální konzultace
(koně)
Máte koně, který má problém s některým z veterinárních úkonů, nebo úkonů běžné péče (např. injekce, odčervení, ošetřování očí...)?
Chcete vyřešit nějaký specifický problém s chováním vašeho koně ale nevíte si rady?
Nechcete už další "náplast" na problém vašeho koně, ale jste tentokrát rozhodnutí dobrat se podstaty problému a opravdu ho vyřešit?
Živé kurzy, tréninky
a soustředění
Informace budou následovat
Co je Cooperative Care
Cooperative care je způsob péče o zvířata, kdy je nejen zvykáme na ošetřování a učíme je tolerovat jednotlivé úkony, ale kdy zvíře při těchto úkonech vědomě, dobrovolně, aktivně spolupracuje. To většinou vyžaduje trénink předem.
Trénink zvířat ke spolupráci při veterinárním ošetření, ale i při úkonech běžné denní péče a v dalších situacích, je založený na vědeckých poznatcích o chování a učení zvířat. Konkrétně se při tréninku využívá pozitivní motivace. Zvíře se tedy učí, že si díky spolupráci může vydělat odměny. Zvířata se učí nejen chování, které usnadní jejich ošetřování a manipulaci s nimi, ale především se učí to, že je na nich, aby dala signál k začátku ošetření. Péče o zvířata za jejich vědomé spolupráce je založena na souhlasu ze strany zvířete a také na tom, že zvíře může "říci" STOP a ošetření přerušit ve chvíli, kdy už je toho na něj moc.
Možná vám teď připadá, že s tímto přístupem byste daleko nedošli, ale opak je pravdou. Tím, že dáte zvířeti možnost komunikovat s vámi pomocí signálů START (souhlas) a STOP, mu dáváte pocit větší kontroly nad situací. Čím více kontroly, tím méně stresu a tím větší ochota spolupracovat. Všechna zvířata, která jste viděli na předchozím videu, byla trénovaná tímto způsobem.
Cooperative care nám umožňuje pečovat o zvířata bezpečně a beze stresu (na všech stranách), získat více informací o jejich zdravotním stavu, provést důkladnější ošetření a zároveň budovat s našimi zvířaty, nebo zvířecími pacienty vztah založený na vzájemné důvěře.
Cooperative Care je týmová práce
Aby bylo možné zvíře ošetřit beze stresu a za jeho dobrovolné spolupráce, je třeba, aby všechny zúčastněné strany (tedy majitel, zvíře, případně veterinář a další osoby, které asistují při ošetřování zvířete) byly takzvaně "na stejné vlně". Proto je důležité, aby mezi všemi zúčastněnými stranami probíhala komunikace. Aby ale zvíře této komunikaci správně rozumělo, musí se nejdříve jí nejdříve naučit. Proto je velmi důležité začít Cooperative Care trénovat v klidu doma (nejlépe ještě ve chvíli, kdy zvíře nemá s ošetřením problém) jako hru, která rozvíjí dialog mezi zvířetem a jeho člověkem.
Přínosy Cooperative Care
Větší bezpečnost
Ošetřování vystresovaných, nespolupracujících zvířat nezřídka končí poraněním člověka, nebo zvířete (například kvůli necitlivé fixaci). Asi největším přínosem Cooperative Care je větší bezpečnost při práci se zvířaty.
Méně stresu
...pro zvíře, majitele, veterináře i další personál. Čím lépe bude zvíře připravené na manipulaci, přítomnost dalších lidí a objektů a na zvládnutí konkrétních situací, tím méně stresu bude prožívat. Klidné zvíře znamená méně stresu i pro člověka.
Lepší péče
Zvíře, které spolupracuje, nám dovolí provést důkladnější vyšetření a zjistit tak více informací o jeho zdravotním stavu. Takovému zvířeti je také snazší poskytnout veškerou potřebnou péči a zajistit odpovídající kvalitu života.
Porozumění
Znalost teorie vám umožní lépe porozumět chování zvířat, způsobům jejich učení a komunikace. Trénink ke spolupráci pak umožňuje zvířatům lépe porozumět lidskému světu a naučit se ho vnímat jako bezpečné místo.
Obohacení
Trénink zvířete ke spolupráci přináší mnohem víc než jen přípravu zvířete na veterinární ošetření. Učí zvíře přemýšlet a rozhodovat se. Nabízí také řadu kreativních aktivit, kterým se můžete se svými zvířaty věnovat. Je proto hodnotným obohacením jejich života.
Důvěra
Veterinární ošetření a další podobné situace už nemusejí znamenat výběr z "účtu důvěry" u vašeho zvířete. Naopak. I potenciálně nepříjemné situace můžete využít k budování důvěry, když dokážete být svému zvířeti oporou.
Nenechte si ujít webinář
Úvod do Cooperative Care
kde se dozvíte, co přesně znamená péče o zvířata založená na jejich dobrovolné spolupráci, co obnáší trénink ke spolupráci, která zvířata je možné naučit spolupracovat, co všechno se dá naučit a mnoho dalších informací.
Tento webinář je zdarma a najdete ho v Knihovně Cooperative Care
Pusťte si ukázku:
Kdo za tímto projektem stojí:
MVDr. Kateřina Junghansová
"Jsem veterinární lékařka. Mým cílem je udělat z péče o zdraví zvířat méně stresující událost, a to jak pro zvíře, tak pro majitele, tak i pro veterináře. :)
Zabývám se specializovaným tréninkem koní a dalších zvířat, usnadňujícím veterinární ošetření. Moje práce je založena na vědeckých poznatcích a zásadách etického zacházení se zvířaty (LIMA principy - Least intrusive minimally aversive).
Projekt Cooperative Care CZ jsem založila s cílem zpřístupnit vědomosti o péči o zvířata beze stresu majitelům zvířat i odborníkům."
Další zdroj informací:
Podcast Spolupráce se zvířaty
(Dříve podcast "Pozitivně k veterináři")
Podcast o etickém tréninku zvířat ke spolupráci a o tom, jak udělat z návštěvy veterináře i denní péče doma méně stresující událost (pro všechny), jak naučit zvíře tolerovat ošetření, nebo při něm spolupracovat a jak zajistit, aby si zvířecí pacient odnesl pozitivní zkušenost.
Všechny epizody podcastu a mnoho dalších informací najdete také na YouTube.